Mikołajki i otrzęsiny w Miętnem

Opublikowano: 11 grudzień 2017, 07:28 Kategoria Rozmaitości
MiętneMikołajki

6 grudnia w Zespole Szkół w Miętnem panowała uroczysta atmosfera zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Brak śniegu nie przeszkodził uczniom w stworzeniu klimatu tego dnia: została ubrana choinka, na korytarzach rozbłysły gwiazdy i girlandy świąteczne. Nie zabrakło też św. Mikołaja, który razem ze swoimi pomocnikami odwiedzał uczniów w salach lekcyjnych, obdarowując każdego słodkim upominkiem.

Święty Mikołaj nie zapomniał także o sąsiadach. Razem ze swoją świtą udał się do Powiatowego Centrum Kultury i Promocji oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej, gdzie wręczył podopiecznym prezenty ufundowane przez dyrektora warsztatów. Odwiedziny tak zacnego gościa sprawiły wszystkim wielką radość, a wspólne śpiewanie kolęd uczyniło ten dzień wyjątkowym.

Jakie fotele do biura wybrać?

Opublikowano: 11 grudzień 2017, 06:35 Kategoria Rozmaitości

Krzesło lub fotel to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego biura. Trudno sobie wyobrazić tego rodzaju pomieszczenia bez niego. Odpowiedni fotel może podnieść efektywność pracy, dzięki swoim ergonomicznym zaletom, a także podkreślić prestiż zajmowanego stanowiska. Czym się więc kierować przy zakupie odpowiedniego modelu?

Przede wszystkim ergonomią. W praktyce to właśnie ten element jest najważniejszy. Nie bez powodu pracę siedzącą, a właściwie jej skutki dla kręgosłupa, porównuje się do najcięższych prac fizycznych. Postawa siedząca nie jest naturalna dla człowieka, który jest przystosowany przede wszystkim do ruchu. Żeby praca rzeczywiście miała największą możliwą efektywność, aby nie męczyć się w czasie pracy i opóźnić negatywne efekty wynikające długotrwałego przebywania w jednej pozycji, należy koniecznie postawić na krzesło ergonomiczne. Ma to szczególne znaczenie, gdy w grę wchodzi drobiazgowa i szczegółowa praca, wymagająca dużego skupienia u pracownika – np. w księgowości czy informatyce – gdzie każdy błąd to dodatkowe godziny, które należy poświęcić na szukanie pomyłki.

Stypendyści z Miętnego

Opublikowano: 06 grudzień 2017, 10:50 Kategoria Rozmaitości
Miętne

19 czerwca rozpoczął się nabór do III edycji projektu Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka. Angelika, Piotr, Bartłomiej i Jakub to stypendyści z Zespołu Szkół w Miętnem.

Stypendium ma charakter naukowy. Jego łączna kwota wynosi około 4770 zł dla jednego ucznia. Pieniądze muszą być wydatkowane wyłącznie na cele edukacyjne, bezpośrednio związane z rozwojem stypendysty poprzez realizację indywidualnego planu rozwoju edukacyjnego (m.in. na zakup pomocy dydaktycznych, literatury fachowej, podstawowego wyposażenia miejsca nauki  w domu, opłacenie uczestnictwa w zajęciach pozaszkolnych, kursach językowych oraz korzystanie z Internetu, itp.). W ramach programu stypendialnego w roku 2017/18 zostało przyznanych ponad 600 stypendiów.

Dziś Dzień Wolontariusza! DKMS dziękuje

Opublikowano: 05 grudzień 2017, 10:06 Kategoria Rozmaitości
DKMS

13 000 osób – tylu wolontariuszy co roku pomaga Fundacji DKMS organizować akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku. To właśnie dzięki nim baza dawców wynosi już ponad 1 mln osób, które chcą pomóc swoim „bliźniakom genetycznym”, jeśli będą tego potrzebować. To właśnie dzięki bezinteresownej pracy wolontariuszy codziennie ok. 19 osób z baz DKMS na całym świecie daje chorym szansę na nowe życie. 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. DKMS dziękuje tym, którzy bezinteresownie niosą pomoc innym

Polak pomaga, ale sporadycznie

Co 5. Polak angażuje się nieodpłatnie w pracę na rzecz organizacji pozarządowych. Wolontariusze najczęściej pomagają fundacjom i stowarzyszeniom działającym w obszarze ochrony zdrowia, oświaty, edukacji, ochrony zwierząt, a także działają dla organizacji religijnych. Takie są wyniki badania Stowarzyszenia Klon/Jawor „Wolontariat, filantropia, 1%.”, zrealizowanego w latach 2012-2015. Dlaczego pomagamy? Przede wszystkim z potrzeby czucia się przydatnym, z poczucia obowiązku, („bo tak trzeba”), a także, dlatego że sprawia to przyjemność. Wśród innych powodów znajdziemy również motywacje społeczno-towarzyskie (zyskanie sympatii i szacunku oraz chęć spędzania czasu z innymi ludźmi). Większość wolontariuszy podejmuje jednak aktywność sporadycznie – 51% robi to kilka razy w roku. Systematycznie, czyli przynajmniej kilka razy w miesiącu, działa jedynie 12% polskich wolontariuszy i wolontariuszek.

Wolontariusze siłą napędową rejestracji nowych Dawców szpiku

W działania realizowane przez Fundację DKMS regularnie angażują się wolontariusze, bez których nie byłoby możliwe pozyskiwanie nowych Dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Dzięki ich pomocy udało się zorganizować prawie 10 000 Dni Dawcy, czyli akcji rejestracyjnych. – Tylko w latach 2013-2016 nasi Wolontariusze spędzili aż 241 860 godzin rejestrując potencjalnych Dawców. To ponad 27 lat! Taki nakład pracy pomógł zarejestrować ponad 450 000 nowych Dawców – mówi Magda Przysłupska, rzecznik prasowy DKMS. – Trudno nam wyrazić, jak bardzo jesteśmy wdzięczni wszystkim naszym Wolontariuszom za ich bezinteresowną pomoc. Dzięki nim codziennie dajemy chorym na nowotwory krwi szansę na nowe życie. A to jest bezcenne.

Kim jest „przeciętny” wolontariusz Fundacji DKMS? Większość z nich to kobiety (mężczyźni to zaledwie 23 procent wolontariuszy) w wieku 28 lat, które uczestniczą średnio w 1,22 akcji. Ciekawostka – najstarszy wolontariusz miał 89 lat!

Czy warto pomagać?

Wolontariuszami Fundacji DKMS często zostają osoby, które są lub były blisko związane z osobą chorą na nowotwór krwi. Tak było w przypadku Ani, która przez tą chorobę straciła bliską osobę. – Wówczas wysłałam pierwsze zgłoszenie do wolontariatu DKMS, ponieważ byłam na tyle blisko zetknięta z tą chorobą, że nie mogłam tak po prostu tego zostawić i zapomnieć – opowiada Ania, obecnie Wolontariuszka Fundacji DKMS. – Po pierwszej akcji z Fundacją i innymi Wolontariuszami wiedziałam, że to jest właśnie to! Coś, co wypełniało moją pustkę i smutek, jaki pozostał po stracie ważnej osoby. Ale główna zaleta bycia w szeregach wolontariuszy Fundacji to niesamowite poczucie doskonalenia samego siebie. Ja to nazywam uszlachetnianiem swojej osobowości i właśnie to mnie inspiruje, i to wynoszę po każdej akcji rejestracyjnej - to jest wspaniałe uczucie, kiedy pomoc drugiemu człowiekowi w jego walce o najwyższą wartość jaką jest życie, można połączyć ze spełnieniem siebie.

Jak zostać Wolontariuszem?

Jak tłumaczy Wojciech Niewinowski, Koordynator Programu Wolontariatu Fundacji DKMS, aby zostać wolontariuszem, nie trzeba mieć wykształcenia medycznego, ani doświadczenia w rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. – Najważniejsze, aby mieć trochę wolnego czasu, chęć do pomocy i szerzenia idei dawstwa szpiku – tłumaczy Wojciech Niewinowski. – Szukamy osób z całej Polski. Nie trzeba mieć skończonych 18. lat, Wolontariuszem może być osoba powyżej 16. roku życia. Fundacja zapewnia szkolenie, wsparcie i opiekę koordynatora, a także ubezpieczenie NNW. Plus oczywiście wspaniałą atmosferę i poczucie satysfakcji z niesienia pomocy potrzebującym. Chętnych zapraszamy do zgłaszania się pod adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to świetna okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych. Bez nich wiele inicjatyw nie byłoby możliwych. DZIĘKUJEMY!

mat.pras.

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.